Zasady przyjmowania prac doktorskich
Zgodnie z Zarządzeniem Rektora nr 62/2019 z dnia 12 czerwca 2019 roku w sprawie gromadzenia, opracowania i udostępniania przez Bibliotekę Główną wersji cyfrowych i drukowanych rozpraw doktorskich bronionych w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie , do Biblioteki Głównej UML ul. Szkolna 18, należy dostarczyć:
- 1 egzemplarz rozprawy w formie drukowanej oprawionej;
- 1 egzemplarz zgodnej z nią wersji elektronicznej w formacie PDF – pliki o rozmiarze do 20MB należy przesłać na adres cyfrowa@umlub.pl przed lub w trakcie podpisania umowy licencyjnej; pliki powyżej 20MB należy dostarczyć na nośniku zewnętrznym (jak pendrive). W treści wiadomości prosimy o podanie imienia, nazwiska, tytułu pracy w języku polskim, tytułu pracy w języku angielskim oraz do 5 słów kluczowych.
- Dodatkowo prosimy o załączenie: pliku .pdf obejmującego streszczenie w języku polskim i pliku obejmującego streszczenie w języku angielskim.
Prace przyjmuje Dział Cyfrowego Udostępniania Zbiorów z Pracownią Kserograficzną pok. 213, w przypadku pytań prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny 81 448 58 13 lub mailowy: cyfrowa@umlub.pl.
Przekazując do Biblioteki egzemplarz rozprawy doktorskiej w wersji elektronicznej, autor jest zobowiązany do wybrania licencji, na której praca będzie udostępniana. Możliwy jest wybór jednej spośród sześciu umów licencyjnych niewyłącznych, opartych na otwartych licencjach typu Creative Commons (CC):
- Creative Commons – Uznanie autorstwa (CC BY)
- Creative Commons – Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach (CC BY-SA)
- Creative Commons – Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych (CC BY-ND)
- Creative Commons – Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne (CC BY-NC)
- Creative Commons – Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach (CC BY-NC-SA)
- Creative Commons – Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych (CC BY-NC-ND).
W przypadku braku zgody na udostępnienie pracy w Repozytorium PPM UML w otwartym dostępie istnieje możliwość podpisania umowy licencyjnej ograniczającej dostęp do pełnego tekstu do jednego stanowiska w Bibliotece, wraz z załącznikiem , umożliwiającym Bibliotece umieszczenia streszczenia w PPM UML.
Po podpisaniu właściwej umowy licencyjnej, Biblioteka wystawia zaświadczenie o przyjęciu przez Bibliotekę pracy doktorskiej, które należy dostarczyć do Działu ds. Stopni i Tytułu Naukowego .
Licencje
Przed podjęciem decyzji o wyborze licencji prosimy o zapoznanie się z informacją, czym są licencje Creative Commons :
Licencja CC BY – Creative Commons – Uznanie autorstwa – pozwala na kopiowanie, zmienianie, rozprowadzanie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie pod warunkiem oznaczenia autorstwa. Jest to licencja gwarantująca najszersze swobody licencjobiorcy.
Licencja CC BY SA – Creative Commons – Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach – pozwala na kopiowanie, zmienianie, rozprowadzanie, przedstawianie i wykonywanie utworu tak długo, jak tylko na utwory zależne będzie udzielana taka sama licencja.
Licencja CC BY ND – Creative Commons – Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych – zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu zarówno w celach komercyjnych i niekomercyjnych, pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (nie tworzenia utworów zależnych).
Licencja CC BY NC – Creative Commons – Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – pozwala na kopiowanie, zmienianie, remiksowanie, rozprowadzanie, przedstawienie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych. Warunek ten nie obejmuje jednak utworów zależnych (mogą zostać objęte inną licencją).
Licencja CC BY NC SA – Creative Commons – Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach – pozwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz tak długo jak utwory zależne będą również obejmowane tą samą licencją.
Licencja CC BY NC ND – Creative Commons – Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych – zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (nie tworzenia utworów zależnych). Jest to najbardziej restrykcyjna z otwartych licencji.