Publikowanie – o czym warto pamiętać
Przy wyborze czasopisma warto:
- sprawdzić czasopismo w bazie czasopism otwartych DOAJ. Baza obejmuje wyłącznie czasopisma gwarantujące pełny Open Access,
- sprawdzić czy publikacja będzie miała nadany identyfikator DOI,
- sprawdzić punktację na aktualnej liście ministerialnej: Komunikat Ministra Nauki z dnia 05 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych,
- sprawdzić, czy wydawca monografii znajduje się na aktualnej liście wydawnictw ogłoszonej w komunikacie MEiN z dnia 22 lipca 2021 r.,
- wykluczyć czasopisma i wydawców podejrzewanych o drapieżność,
- ustalić wiarygodność czasopisma. Sprawdzić, czy jest indeksowane w Scopus, Web of Science, sprawdzić, czy znajduje się w Journal Citation Reports. Jeśli czasopismo nie jest indeksowane w powyższych bazach należy zweryfikować jego wiarygodność. W tym celu warto skorzystać z Think-Check-Submit.
Zachęcamy do przeczytania artykułu o drapieżnych wydawcach i czasopismach Jak szukać, aby nie dać się oszukać, czyli „predatory journals”
Publikując warto skorzystać z programów publikowania otwartego.
Pisząc publikację warto skorzystać z menedżerów bibliografii dzięki którym można zapisać opisy z baz danych i innych źródeł, szybko wstawić przypisy w tekście, a na podstawie przypisów program umieści wykaz wykorzystywanej literatury na końcu publikacji.
Wybrane programy do zarządzania bibliografią:
- EndNote (aby korzystać z domu wymagana jest konfiguracja zdalnego dostępu)
- Mendeley (bezpłatny)
- Zotero (bezpłatny)
Ważne:
- W afiliacji należy podać nazwę jednostki, w której powstała ta publikacja. Poprawne polskie i anglojęzyczne nazwy jednostek Uniwersytetu można znaleźć w aktualnie obowiązującym Regulaminie Organizacyjnym UML.
- Umieścić w publikacji swój nr ORCID.
Rejestracja publikacji w Bazie Bibliografia UMLub
- Aby publikacja została zarejestrowana w bazie należy przesłać pełny tekst, skan lub link do pełnego tekstu na adres informacja@umlub.pl lub dostarczyć oryginał/kopię publikacji do Działu Informacji Naukowej i Dydaktyki Bibliotecznej (Pracownia Komputerowa p. 107).
- Pracownicy do publikacji powinni złożyć Oświadczenie upoważniające podmiot do wykazania osiągnięć naukowych pracownika/doktoranta na potrzeby ewaluacji jakości działalności naukowej zgodnie z Zarządzeniem Rektora Nr 129/2023 z dnia 5 października 2023 r:
zalacznik_3_upowaznienie_do_wykazania_osiagniec_naukowych.docx
zalacznik_3_upowaznienie_do_wykazania_osiagniec_naukowych.pdf
- W bazie Bibliografia UMLub rejestrowane są artykuły z czasopism, monografie, rozdziały z monografii, referaty i streszczenia zjazdowe, prace doktorskie, patenty oraz publikacje popularnonaukowe. Rejestracji nie podlegają programy zjazdowe i certyfikaty poświadczające uczestnictwo w konferencji.
Artykuł naukowy jest to recenzowany artykuł opublikowany w czasopiśmie naukowym, przedstawiający określone zagadnienie w sposób oryginalny i twórczy, problemowy albo przekrojowy, opatrzony bibliografią lub przypisami.
Artykułem naukowym nie jest: edytorial, abstrakt, rozszerzony abstrakt, list, errata i nota redakcyjna.
Monografia naukowa jest to recenzowana publikacja książkowa, przedstawiająca określone zagadnienie naukowe w sposób oryginalny i twórczy, opatrzona bibliografią lub przypisami.
Zasady przypisywania punktów w Bazie Bibliografia UMLub
Punktacja publikacji dokonywana jest na podstawie wytycznych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Punkty z listy otrzymują (dane od 2019 r.):
– artykuły naukowe z czasopism naukowych i recenzowane materiały konferencyjne opublikowane:
– w roku 2024 w oparciu o wykaz do komunikatu MN z 5 stycznia 2024 r.
– w roku 2023 w oparciu o wykaz do komunikatu MEiN z 3 listopada 2023 r.
– w latach 2019-2022 w oparciu o wykaz do komunikatu MEiN z 21 grudnia 2021 r.
zgodnie z poniższą zasadą:
Artykuł lub materiał konferencyjny zamieszczony w danym wykazie | 20 pkt, 40 pkt, 70 pkt, 100 pkt, 140 pkt, 200 pkt |
Artykuł lub materiał konferencyjny spoza wykazu | 5 pkt |
– monografie naukowe z lat 2019-2024 w oparciu o wykaz wydawnictw ogłoszony w komunikacie MEiN z dnia 22 lipca 2021 r.
zgodnie z poniższą zasadą:
Wydawnictwo poziom II | 200 pkt – autorstwo monografii |
Wydawnictwo poziom I | 80 pkt – autorstwo monografii |
Wydawnictwo spoza wykazu wydawców | 20 pkt – autorstwo monografii |
Do ewaluacji jakości działalności naukowej sprawozdaje się osiągnięcia w ramach dyscyplin uprawianych w danym podmiocie.
Dla każdej publikacji wyliczane są udziały jednostkowe każdego autora (dotyczy autorów-pracowników na stanowiskach badawczych, badawczo-dydaktycznych, dydaktycznych prowadzących działalność naukową oraz doktorantów ze Szkoły Doktorskiej UML) tzw. sloty.
Ewaluacja obejmuje osiągnięcia, które powstały w związku z zatrudnieniem lub odbywaniem kształcenia (Szkoła Doktorska) w podmiocie.
Sloty
Slot publikacyjny (dla autora) to suma udziałów jednostkowych tej osoby w różnych publikacjach, dająca liczbę 1.
Dla publikacji wylicza się tzw. udział jednostkowy każdego z autorów. Gdy osoba jest jedynym autorem publikacji (artykułu naukowego/monografii/materiału konferencyjnego) jej udział jednostkowy równy jest 1. W przypadku publikacji wieloautorskich, wartość udziału jednostkowego jest mniejsza od 1.
Dla każdego udziału jednostkowego (wypełnienia części slotu) określa się jego wartość punktową.
Dla publikacji wieloautorskich wartość punktową jaką otrzymują publikacje i sloty dla autora zależy od liczby osób, które złożyły oświadczenia w danej dyscyplinie, liczby wszystkich autorów danej publikacji i liczby punktów przypisanych danemu czasopismu.
Szczegółowy opis obliczania punktów i slotów można znaleźć w pomocy.
Zachęcamy do skorzystania z tabelki liczącej, aby sprawdzić jaką liczbę punktów/slotów otrzyma autor danej publikacji.