ORCID
ORCID ID (Open Researcher and Contributor ID) to unikalny 16-cyfrowy identyfikator. Umożliwia jednoznaczne rozróżnienie autorów o tym samym nazwisku i odpowiednie przypisanie publikacji do osoby w bazach naukowych takich jak Scopus, Web of Science i innych. Identyfikator można zintegrować z innymi systemami informatycznymi, tj. bazy bibliograficzne, platformy grantowe, repozytoria uczelni, co ułatwia automatyczne uzupełnianie informacji o dorobku naukowym.
Instrukcje:
Powiązanie identyfikatora ORCID z Author ID w bazie SCOPUS
Powiązanie identyfikatora ORCID z pracami w bazie Web of Science
Film instruktażowy:
Umieszczanie na koncie ORCID publikacji pobranych z Polskiej Platformy Medycznej
Scopus Author Profile
Profil stanowi prezentację informacji o naukowcu, zgromadzonych z metadanych indeksowanych dokumentów. Zawiera wskaźniki cytowań, informacje o współpracownikach oraz dziedzinach nauki z kręgu zainteresowań autora.
Scopus Author Profile z unikatowym numerem AuthorID nadawany jest automatycznie przez system każdemu autorowi, którego przynajmniej dwie prace są indeksowane w bazie Scopus.
Nie ma możliwości ręcznego utworzenia profilu autora. Autor może skorygować informacje za pomocą narzędzia Author Feedback Wizard oraz zintegrować swój profil z ORCID ID.
Instrukcje:
Zgłaszanie korekt w profilu autora w bazie Scopus – scalenie profili w bazie Scopus
Profil Naukowca w Web of Science
Profil Naukowca (Researcher Profile) w Web of Science (WoS) zapewnia możliwość przeglądu swojego dorobku naukowego, wskaźników cytowań i indeksu Hirscha oraz dostęp do przeglądu recenzji peer review, informacji o grantach i informacji redakcyjnych dotyczących danego czasopisma.
Researcher Profile można zintegrować z ORCID ID i automatycznie pobrać publikacje przypisane do swojego numeru. Rekord autora zawiera jego listę publikacji, informację o afiliacji oraz alternatywne wersje nazwiska i identyfikatory, np. Researcher ID i ORCID ID.
Autor nie może dodać do profilu prac, które nie są indeksowane w Web of Science, ale może zgłosić korektę danych już zawartych w bazie.
Instrukcje:
Powiązanie identyfikatora ORCID z pracami w bazie Web of Science
Profil naukowca w Polskiej Platformie Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Profil w Polskiej Platformie Medycznej daje możliwość stworzenia swojej pełnej wizytówki, zawierającej informacje zarówno o działalności badawczej, dydaktycznej, czy popularyzatorskiej, jak również projektach, grantach, członkostwie w grupach badawczych, osiągnięciach, nagrodach, organizowanych konferencjach itd.
Podstawowa wersja profili pracowników UMLub jest tworzona przez Bibliotekę Główną i zawiera już dane dotyczące jednostki zatrudnienia, oraz zarejestrowanych w BPP publikacjach. Zachęcamy do uzupełniania i aktualizacji swoich profili samodzielnie – logowanie do PPM UMLub za pomocą tych samych danych, co do Poczty/Intranetu.
Uczestnicy Szkoły Doktorskiej, niebędący pracownikami, zainteresowani utworzeniem swojego profilu, proszeni są o kontakt z Działem Cyfrowego Udostępniania Zbiorów mailowo (cyfrowa@umlub.pl) z następującymi informacjami: imię i nazwisko, numer albumu, posiadane już identyfikatory w innych systemach (jak ORCID, Scopus, WoS, numer w Bibliografii Publikacji Pracowników UMLub itd.), dyscyplina.
Platforma daje również możliwości integracji z opisanymi wcześniej systemami (tj. ORCID, Scopus, WoS) oraz tworzenia repozytorium własnych prac.