Dostępność architektoniczna
Budynek: Biblioteka Główna, ul. Szkolna 18, 20-124 Lublin
Wejście dla osób niepełnosprawnych zlokalizowane jest z tyłu budynku od strony parkingu. Prowadzi ono bezpośrednio do windy. Wejście to wyposażone jest w małą pochylnię.
W holu głównym zlokalizowana jest czynna całą dobę portiernia. Dostęp do poszczególnych kondygnacji budynku zapewnia winda.
Na parterze znajduje się toaleta dla osób niepełnosprawnych. W pobliżu budynku dostępne jest 1 miejsce parkingowe dedykowane tym osobom.
Do obiektu można wejść z psem asystującym (na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).
Brak możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu.
Czytelnia Multimedialna - Budynek: Centrum Symulacji Medycznej, ul. Chodźki 4, 20-093 Lublin
Wejścia do budynku są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Powierzchnia do poruszania się jest utwardzona. Przed budynkiem znajduje się pochylnia z poręczami po obu stronach.
W budynku zapewniono pole manewrowe. W holu głównym przy wejściu znajduje się czynna całą dobę portiernia.
Dostęp do wszystkich kondygnacji budynku zapewniają windy przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Schody mają oznaczone krawędzie stopni poprzez zmianę faktury i odcienia.
W budynku znajdują się toalety dla osób niepełnosprawnych.
Budynek wyposażony jest w krzesło ewakuacyjne dla osób z niepełnosprawnościami.
Na wyjazdach z parkingu zastosowano pętle indukcyjne. Miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych wskazuje oznakowanie poziome i pionowe.
Do obiektu można wejść z psem asystującym (na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).
Brak możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu.
Stanowiska dla słabowidzących i niedosłyszących
W Bibliotece Głównej Uniwersytetu Medycznego utworzono 2 stanowiska komputerowe przeznaczone dla osób słabowidzących i niedosłyszących – w Czytelni Ogólnej (parter) i Pracowni Komputerowej Działu Informacji Naukowej (I piętro). Do obu pomieszczeń można dostać się windą.
Komputery wyposażono w specjalną klawiaturę dla osób słabowidzących, specjalistyczne oprogramowanie powiększające obraz na ekranie ZoomText Magnifier/Reader 10 i syntezator mowy IVONA, umożliwiający osobom słabowidzącym i niedosłyszącym pełne i swobodne korzystanie z zasobów komputera pracującego pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 7/10.
IVONA Reader to wszechstronny komputerowy polskojęzyczny syntezator mowy, który umożliwia odczytywanie i odsłuchiwanie tekstów z dowolnych dokumentów i aplikacji.
W razie potrzeby można zwrócić się do bibliotekarza dyżurnego o wypożyczenie słuchawek.
Dla osób słabowidzących dostępne są także dwie elektroniczne lupy Candy Lifestyle. Można o nie poprosić bibliotekarza w Czytelni Ogólnej.
Lupy Candy umożliwiają wyświetlanie powiększonego tekstu w trybach kolorystycznych przyjaznych dla osób z dysfunkcją wzroku. Praktyczne podstawki i uchwyt sprawiają, że używanie lupy nie jest męczące dla czytelnika.