Zasady publikowania książek pokonferencyjnych w Repozytorium Polskiej Platformy Medycznej UML
W związku ze zmianą wzorów umów, redaktorzy planowanych książek abstraktów, proszeni są o kontakt z Biblioteką.
1. Osoba odpowiedzialna za książkę, z ramienia Organizatorów konferencji, powinna się skontaktować z Biblioteką Główną UM w Lublinie: aleksandra.pietrzyk@umlub.pl najpóźniej na miesiąc przed terminem konferencji, w celu ustalenia szczegółów dotyczących książki.
2. Organizatorzy powinni umieścić w Regulaminie konferencji informacje o zasadach publikacji książki, o wybranej przez siebie licencji CC oraz o zarządzaniu prawami autorskimi do utworów.
3. Na stronie konferencji powinien się znaleźć wzór wybranej licencji CC (zgodny z Zarządzeniem Rektora nr 62/2019 z dnia 12 czerwca 2019 roku w sprawie gromadzenia, opracowania i udostępniania przez Bibliotekę Główną wersji cyfrowych rozpraw doktorskich bronionych w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, publikacji pracowników i doktorantów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz danych badawczych).
Aktualne wzory są tymi samymi, które obowiązują przy składaniu rozpraw doktorskich (https://biblioteka.umlub.pl/profil/doktorant/przyjmowanie-dr/).
4. Wzór licencji w j. polskim i/lub angielskim może zostać przesłany na adres osoby wskazanej przez Organizatorów konferencji do kontaktu ws. książki przez Bibliotekę, jeśli zajdzie taka potrzeba.
5. Umowa licencyjna do każdego utworu w książce - w dwóch identycznych egzemplarzach – musi zostać podpisana przez wszystkich współautorów.
- Brak podpisu choćby jednego ze współautorów uniemożliwia publikację streszczenia.
- Opiekun pracy, o ile nie jest równocześnie współautorem nie podpisuje licencji.
6. Umowy można podpisać nie tylko w tradycyjnej formie papierowej, ale również podpisem elektronicznym kwalifikowanym lub za pomocą podpisu zaufanego. Przesłanie licencji ze skanem podpisu nie jest uznawane za skuteczne podpisanie licencji.
7. Utwory, co do których nie zostanie dostarczona prawidłowo podpisana licencja w dwóch egzemplarzach nie mogą być umieszczone w książce.
8. Redaktor/rzy książki i autor/rzy okładki muszą podpisać taką samą licencję, jak autorzy poszczególnych utworów. Tytuł utworu stanowi w tym wypadku tytuł publikacji, wraz z adnotacją o pełnionej funkcji.
9. Niezbędne elementy, które powinny znaleźć się w publikacji:
- okładka – powinna zawierać co najmniej informacje o tytule;
- strona tytułowa – informacje dotyczące tytułu, osób odpowiedzialnych za książkę (redaktorzy tomu, graficy itd.), wydawca (UML), licencja, miejsce i rok wydania;
- spis treści – rekomendowany jest spis treści linkujący do konkretnego utworu.
I Ogólnopolska Konferencja Naukowa XY, 5-8 września 2024, Lublin
Redakcja techniczna: Anna Iksińska
Redakcja merytoryczna: Anna Igregowska
Oprawa graficzna: Anna Zetowska
Wydawca: Koło Naukowe Badaczy Ciekawych Świata, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Publikacja udostępniona na licencji CC BY-SA 4.0 Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/ )
Lublin, 2024
- Poszczególne streszczenia/artykuły/utwory powinny mieć co najmniej następujące elementy:
- autorzy i ich afiliacje (w przypadku studentów na Koło Naukowe, jeśli student nie działa w kole – afiliacje na Uczelnię i kierunek)
- tytuł
- opiekun pracy – z informacją o afiliacji
Alicja Iksińska
Utwór o ciekawym tytule
Koło Naukowe o Intrygującej Nazwie, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Opiekun: dr Roma Igregowska, Zakład XY, Wydział Z, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
- Poprawna merytorycznie praca powinna mieć w strukturze informacje bibliograficzne (listę pozycji, z których zaczerpnięto informacje); dobrym zwyczajem jest również podawanie słów kluczowych lub haseł przedmiotowych.
Mam już umowy od uczestników konferencji. Co dalej?
- Wszystkie umowy w wersji papierowej redaktor dostarcza do Działu Cyfrowego Udostępniania Zbiorów (p. 213, drugie piętro, budynek Biblioteki Głównej na Szkolnej 18), zaś te podpisane w wersji elektronicznej na adres aleksandra.pietrzyk@umlub.pl.
- Publikację również należy przesłać w formie elektronicznej na adres aleksandra.pietrzyk@umlub.pl.
Jeśli w publikacji występują logotypy (np. sponsorów) czy zdjęcia bez podpisów, należy również przesłać plik tekstowy z ich listą i opisami.
- Po sprawdzeniu zgodności umów z zawartością publikacji, pracownik Biblioteki kontaktuje się z redaktorami w celu wyjaśnienia nieścisłości oraz uzupełnienia dokumentacji.
- Po ukończeniu wszystkich prac redaktorskich i wprowadzeniu niezbędnych zmian, publikacja zostaje umieszczona w PPM UMLub, o czym redaktorzy zostaną powiadomieni mailowo.
- Co znacznie usprawnia i przyspiesza proces?
- dostarczenie umów w kolejności zgodnej z kolejnością utworów;
- oznaczenie umów, które omyłkowo zostały podpisane przez opiekunów, a redaktorzy nie mają wątpliwości, że te osoby nie roszczą sobie praw do współautorstwa;
- informacja o umowach brakujących, które zostaną dostarczone w późniejszym terminie;
- przygotowanie publikacji z dbałością o szczegóły (pełne i poprawne afiliacje, poprawne tytuły naukowe, sprawdzenie literówek);
- konsekwentne stosowanie poczynionych założeń redaktorskich (np. albo tytuły przy nazwiskach wszystkich opiekunów, lub rezygnacja z tytułów w ogóle).